KOMENTARZE
Księga Hioba i postać jej bohatera już zawsze wywierały nieodparty wpływ na myślicieli, poetów i ludzi o wrażliwej duszy. Jak żadna inna księga starożytnej literatury inspirowała ona filozofów, teologów i literatów do refleksji i kreatywności. (…) Bywa ona określana nie tylko jako „Matterhorn Starego Testamentu” (A. S. Paeke), ale – jeśli pozostać przy porównaniu – jako „Mount Everest ducha ludzkiego” (R. Gordis). (…) Dysertacja ks. Andrzeja Pyttlika otwiera przed nami panoramę tej Księgi i jej współczesne refleksy. Dramat nieszczęścia, cierpienia, tragedii Hioba i jego duchowe komponenty odżyły w biografii współczesnego człowieka. (…) Podejście Autora do Hiobowej problematyki we współczesnym świecie przekonuje dzięki starannym analizom i zdolności duchowego wiązania spraw w całość. (…) Ludzie, których cierpienia i doświadczenia Hioba dotykają do żywego, przeczytają tę pracę – z pożytkiem doczesnym i wiecznym
Ks. prof. dr hab. Alojzy Marcol
Uniwersytet Opolski.
Ks. Pyttlik doskonale zdaje sobie sprawę, jak bolesna dla cierpiącego człowieka może być nieczułość racjonalnej teologii. Omawiając „grzechy” przyjaciół Hioba, Autor – trochę w stylu poezji Jana Twardowskiego – wrzuca kamyczek do ogródka teologów. Ten fragment jego rozprawy powinien stać się lekturą obowiązkową dla wszystkich stykających się na co dzień z ludzkim cierpieniem.
Prof. dr hab. Aniela Dylus
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
w Warszawie.
Autor dał się poznać jako – ośmielę się powiedzieć – wytrawny humanista i literat. Nie tylko jest erudytą, lecz także pięknym językiem polskim opowiada niełatwe problemy tego arcydzieła literatury. Językiem rzeczowym, ale niestroniącym od poezji i obrazów, przedstawiono aspekt semantyczny Księgi Hioba, naszkicowano jej bohatera i jego losy, a równocześnie przygotowano pogłębiony fundament dla budowania analogii do współczesności.
Ks. dr hab. Piotr Morciniec,
prof. Uniwersytetu Opolskiego.